تقی فرهنگ نیا

تغییر ساعت

تغییر ساعت! امسال اما، ساعت ها را جلو نکشیدند! چون به خیالشان تغییری در مصرف انرژی رخ نمی دهد. به خیالم یادشان نیست که هر ساله از نیمه ی خرداد به بعد، به کارخانجات فشار میارن که برق کمتر مصرف کنند. یا یادشان نیست که برنامه هفتگی خاموشی برای مناطق شهری اعلام می کردند! باشد تا جبر زمانه مجدد یادشان بیاورد و مطابق معمول مردم عادی بیشترین فشار را تحمل کنند از این بابت.

یکیش، اینکه بجای تغییر ساعت کشور، الان هر سازمان و اداره ساعت کاری خودش را خواهد داشت!!! مثلا بانک ها شاید زودتر بیان سر کار و  به طبع زودتر تعطیل کنند. تصور کن، کارکنان بانک مثلا یک ساعت بنشینند با یکدیگر حرف بزنند تا زندگی مردم در شهر آغاز شود و بعدش بیان کار بانکی را انجام دهند!!! اینجوری یه پیک ساعت کاری در بانک داریم… آقا بی خیال. به من چه.

اخطار رمز استفاده شده صحیح نیست

مشکل من اما یه چیز دیگه است بابت تغییر ساعت! اینکه گوشی که اینجانب استفاده می کنم (هوآوری پی اسمارت)، اتوماتیک ساعت را جلو کشیده! هیچ جوره هم راضی نمیشه که بزرگان اهل خرد امسال ساعت را تغییر ندادند. مجبور شدم که ساعت را دستی تنظیم کنم! با این کار یه مشکل برام ایجاد شد که سه روز به دنبال حل اون بودم!

مشکل عدم تطابق اپلیکیشن های بانکی (اینجا بانک تجارت) با تنظیم دستی ساعت گوشی!!! چون رمز ساز بانک تجارت و همراه بانک تجارت در زمان استفاده، همش اخطار رمز استفاده شده صحیح نیست را اعلام می کرد.

از قدیم گفتن سپلشک آید و زن زاید و مهمان به درآید. حالا همراه بانک کار نمی کنه، کارت بانکی خالیست. خرید خونه پول لازم داره، اینترنت ندارم… هی با اینترنت این شرکت و اون شرکت و وای فای این خونه و خونه بابا تلاش می کنم که وارد همراه بانک بشم و پول بریزم به حساب کارت کوفتی خرجی خونه!، اما رمز ساز رمز را اشتباه اعلام میکنه!!! خدا چه کنم؟ تا بانک امروز باز شد و اعتراض که از نو رمز ساز را فعال کنم و رمز بده بیاد و اینا… که یهو کاشف به عمل اومد که دست به گوشی و تنظیمات اون نبایست زد…

بچای نرم افزاری میگن وقتی یه سیستم داره کار می کنه، دست بهش نباید زد

برای استفاده از همراه بانک (حداقل تجارت که اینجوره!) نبایستی ساعت گوشی را دستی تنظیم کرد. وگرنه عین خر در گل می مانید. بنابراین تصمیم گرفتم وقتی نگاه به صفحه گوشی می کنم و ساعت را می بینم، ذهنی یک ساعت از آن کم کنم که ذهنم را با ساعت کشوری بزرگان اهل خرد تنظیم کنم.

پ.ن: یه جوکی بود قدیما درباره شیر و روباه، که هدهد حکم می کند و روباه مجبور به حسابداری می شود… شده حکایت حسابداری ما برای این عدم تغییر ساعت.

این نیز بگذرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.