تقی فرهنگ نیا

هشت یار اوشن و طلا

یکی از لذت های زندگی، برای من تماشای فیلم است. حالا چرا اینجا درباره ی فیلم سینمایی هشت یار اوشن و طلا می گویم؟!

تیم کاری

برای به سرانجام رساندن یک ایده به مهارت های مختلف احتیاج داریم. اما علوم به حدی گسترده است که یک نفر قادر نیست همه ی مهارت ها را داشته باشد. بنابراین برای تکمیل مهارت ها یا تیم کاری نیازمند تشکیل تیم هستیم. این مهارت ها باید مکمل یکدیگر باشند.

تقسیم سهام

خب حالا می خواهیم تیم تشکیل بدهیم؛ سوال این است: سهام افراد چگونه تقسیم می شود؟!
در آغاز معمولا سهام افراد مساوی تقسیم می شود؛ چرا که نبود هر کدام از افراد باعث عقیم ماندن فرآیند ایده تا محصول می شود.

حالا چرا اینها را گفتم؟ چون در هفته ای که گذشت گروهی با حضور در مرکز رشد، نحوه ی تقسیم سهام و تنظیم قرارداد را پرسیدند. که البته با پرسش و پاسخی که انجام شد، مشخص گردید:

  • هنوز ایده در ذهن است و هیچ کاری روی آن انجام نشده، حتی روی کاغذ پیاده نشده است. فرد ایده پرداز می خواهد بیشتر از ۵۰% سهام (بخوانید ۶۵%) را برای خود بردارد و مابقی را بین دو سه نفر دیگر تقسیم کند.
  • برای تنظیم قرارداد متنی داشتند بسیار طولانی و از من می خواستند بخوانم و نظر دهم و مواردی که بنظرم می رسد را به آن اضافه کنم تا هیچ کدام از افراد (بخوانید شرکاء) نتواند از زیر تعهدات آن شانه خالی کند.
  • تمام افراد این گروه در مقطع و رشته ی یکسانی مشغول به تحصیل بودند.
  • سابقه ی تجربه ی کاری یا کارآموزی نداشتند!

ایده ای که در ذهن است و اصلا بیان نمی شود، برای چه باید شریک داشته باشد؟!

در این موارد راحت ترین کار برای توجیه افراد، پیشنهاد مشاهده ی فیلم سینمایی است. 🙂 و بعد بازدید از شرکت های سال بالایی مرکز رشد (پارک) و یادگیری از آنان است.

هشت یار اوشن

پس پیشنهاد کردم و می کنم فیلم سینمایی هشت یار اوشن را تماشا کنید؛ اینکه در این فیلم برای رسیدن به هدف چگونه تیم تکمیل می شود و چگونه سهام تقسیم. 🙂 از این زاویه دید بسیار دیدنی و یادگرفتنی است.

طلا

همچنین فیلم سینمایی طلا را ببینید. چرا که در این فیلم، قرارداد شراکتی که نوشته شد و تعهدی که شرکاء به این قرارداد داشتند؛ بسیار دیدنی و یادگرفتنی است. 🙂

پی نوشت ۱: لطفاً مهارت های مورد نیاز برای تکمیل تیم را دست کم نگیریم و هر کسی را وارد تیم نکنیم. همچنین بیایید به تعهداتی که می دهیم و داریم -به غیر از قرارداد- اخلاقاً متعهد باشیم.

پی نوشت ۲: شما چه فیلم هایی را پیشنهاد می دهید؟ 🙂

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای “هشت یار اوشن و طلا”